Şubat 2022 için maaş bordroları Edevlet sitesi üzerinden saat 16.30 itibarıyla yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti üzerinden 2022 şubat ayı için sorgulama yapılarak bordrolara erişilebiliyor.

2022 yılı Şubat ayı Maaş Bordroları E-Devlet’te Yayımlandı

2022 yılının şubat ayına gelmiş olmamıza rağmen hâlâ çalışanlar maaşlarını tam olarak öğrenemiyorlar. Bunun nedeni ise asgari ücrete yapılan vergi muafiyetlerinin tüm çalışanlara da uygulanması. Muafiyetin tam olarak nasıl uygulanacağı kesin bir şekilde bildirilmediği için karışıklıklar oluşuyor ve maaş dışında ek ders, ek ödeme gibi ödemeler alan memurların net maaşları sadece bordroda belli oluyor.

Şubat ayında önce ek ders ödemesi alan öğretmenler, normalde saati 27,77 lira üzerinden ek ders ödemesi alması gerekirken vergi muafiyeti nedeniyle saatliği 32,96 lira olarak ödeme aldılar. Fakat vergi muafiyeti 4250 liraya kadar olan gelirleri kapsadığı için ve ek ders ortalama 2000 lira alan bir öğretmen, maaşının bir kısmından vergi vermek zorunda kalacak. Bu da maaşın az da olsa daha düşük olmasına neden olacak. Ancak ek ders ödemesinde ve maaşın bir kısmında vergi muafiyetinden faydalanıldığı için hem maaş hem de ek ders toplamı, normal zamana göre daha yüksek olacak.

Bir Yorum Yazın (Giriş Yapmak Zorunlu Değildir)

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.