Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Kasım 2022 günü Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar sözleşmeli öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Bahsedilen metinlerde “sözleşmeli öğretmenlik” maddesi hiç geçmiyordu, süresiz sözleşmeli olan personele 3+1 sisteminin getirildiğinden bahsedilmişti. Ancak bugün (29 Kasım) açıklanan yazıya göre sözleşmeli öğretmen, sağlık personeli ve din görevlisi olarak çalışan toplam 227 bin kişi hiçbir süre aranmaksızın hemen kadroya geçecek. Böylece sözleşmeli öğretmenler 3 yıl sürelerinin dolmasını beklemeden kadroya geçmiş olacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO MÜJDESİ VERİLDİ

Sözleşmeli Öğretmene Kadro Geldi! 2022 Kasım’da Tüm Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Geçiyor
Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Geçecek 2022

Yıllardır öğretmenlere kabus olan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, bu haberle rafa kaldırılacak gibi görünüyor. Bundan sonra yapılacak olan atamaların direkt kadrolu olarak yapılması gündemde. Eğer tekrar sözleşmeli alımlar yapılır ve insanlar bekletilirse, önceki atananların mağdur edildiği gibi yeniler de mağdur edilmiş olacaktır.

SÖZLEŞMELİDEN KADROYA GEÇEN ÖĞRETMENLER TAYİN OLABİLECEK Mİ?

Öğretmenlerin merakla bekledikleri bir diğer konu ise tayin konusu. Çünkü 3 yıl bekledikten sonra kadroya geçen öğretmenlerin il dışı tayin isteyebilmeleri için +1 yıl daha bulundukları kurumda çalışmaları gerekiyordu. Şu an böyle bir düzenleme olacak mı yoksa ilk tayin döneminde tayin isteyebilecekler mi merak konusu oldu. Açıklanan belgenin 5. maddesinde “4 yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası naklinin yapılabilmesi” şeklinde bir ibare geçiyor. Bu da öğretmenlerin 4 yılını doldurmadan tayin olamayacakları anlamına geliyor. Ancak eş durumu mazereti için bir istisna olur mu onu ilerleyen süreçte göreceğiz. Sözleşmeliden kadroya geçen öğretmenler eş durumu, il içi, iller arası il dışı tayini yapabilecek mi gibi detayların hepsi ilerleyen süreçte belli olacaktır.

AİLESİNDEN AYRI YAŞAYAN ESKİ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE YAPILAN HAKSIZLIK

Yıllardır doğuda sözleşmeli öğretmen olarak çalışan ve eşlerinden, ailelerinden ayrı kalmak zorunda olan öğretmenlerin senelerdir tek bir isteği vardı, 3+1 uygulamasının son bulması. Hem ek ders hem maaş hem de pek çok konuda kadrolulardan ayrıştırılarak kötü haklar sunulan sözleşmeli öğretmenlik herkes tarafından eleştiriliyordu. Ancak bu uygulamanın hiçbir zaman sonlanmayacağı ve sözleşmeli personel istihdam etmeye devam edeceğini MEB hep fırsatta dile getirdi ve öğretmenleri ailelerinden hep ayırdı. “Ya eşini, ya işini seçeceksin” diyen İsmet Yılmaz’ı öğretmenler hâlâ kötü hatırlıyorlar. Şu an bu uygulamanın getirilmesi çok olumlu ve yeni atanmış sözleşmeli öğretmenler için çok mutluluk verici. Ancak yıllarca sözleşmeli öğretmenliğin cefasını çeken öğretmenlere yapılan haksızlık hiçbir zaman unutulmayacak… Umarız ki 5. maddedeki durum eş durumunu kapsamıyordur ve artık kimse mağdur edilmez.

sözleşmeliye kadro belgesi kesin mi, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçecek mi

Sözleşmeli öğretmenler kadroya ne zaman geçecek, sözleşmeli öğretmenlik kadroya geçiş işlemleri ile ilgili merak ettiklerinizi netleştiğinde yakında sitemizde paylaşacağız.

etiketler: sözleşmeli öğretmen, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçti mi, sözleşmeli kadroya geçti mi, sözleşmeli öğretmenlere 2022 kadro

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.