Her yıl ocak ve ağustos ayında MEB tarafından öğretmenler için yapılan “öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme” duyurusunun 2022 Yaz dönemi için olan kılavuzu personel.meb.gov.tr adresinde yayımlandı. Geçtiğimiz yıllardan çok farklı olmayan kılavuza sözleşmeli öğretmenler için yeni bir madde eklendi. Bu maddede, sözleşmeli öğretmenlerin 11 Ağustos 2022 tarihine kadar 3 yılını doldurup kadroya geçmiş olma şartı arandığı belirtildi. Geçtiğimiz yıllarda da bu şekildeydi ancak kılavuzda açıkça yazmayıp kafa karışıklığına yol açıyordu, bu karışıklığı MEB gidermek istemiş olacak ki bu madde eklenmiş.

2022 Yaz Tatili MEB Öğretmenlerin Mazeret Tayini Kılavuzu PDF için Tıklayın

Ön Başvurular: 5-11 Ağustos 2022
Tercihlerin Verilmesi: 15-19 Ağustos 2022
Sonuçlar: 23 Ağustos 2022

2022 yaz tatili mazeret tayini kılavuzu meb
2022 Yaz Dönemi Mazeret Tayini Kılavuzu Açıklandı MEB

2022 yaz döneminde il emri verilir mi sorusu yine merak konusu olacak. Millî Eğitim Bakanı sayın Mahmut Özer, 2021 yaz tatili eş durumu mazeret tayininde il emri uygulamasını sonuçlardan hemen sonra açıklamıştı ve il emri verilmişti. Ancak 2022 yarıyıl mazeret tayininde il emri uygulanmadı ve pek çok evli öğretmen eşiyle bir dönem daha uzak yaşamak zorunda bırakıldı. 2022 ağustos mazeret tayininde il emri verilmesi gerekmektedir.

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.