TÜİK, merakla beklenen Temmuz ayı enflasyonunu açıkladı. Buna göre 2022 yılı Temmuz ayı enflasyonu (TÜFE) %2,37 oldu. Son 12 aylık enflasyon ise %79,60 olarak açıklandı.

2022 TÜİK Temmuz Ayı Enflasyonu Memur Maaşlarını Nasıl Etkileyecek?

Memurların maaşını doğrudan etkileyecek olan enflasyon verileri TÜİK tarafından Temmuz ayı için 3 Ağustos saat 10.00’da %2,37 olarak açıklanırken, bağımsız kuruluş olan ENAGrup tarafından Temmuz 2022 enflasyonu 3 Ağustos saat 09.30’da %5,03 olarak açıklandı. Memur maaşları TÜİK’in açıkladığı verilere göre belirlendiği için 2023 yılı Ocak ayında yapılacak olan enflasyon farkı ödemesinde TÜİK esas alınacak. Memurlar Temmuz 2022’de maaşlarına %7 zam almışlardı. Temmuz-Aralık arası 6 aylık enflasyon toplamının %7’yi geçen kısmı kadar enflasyon farkı alınacak. Şimdiden alınan zammın neredeyse yarısı enflasyona kurban gitti, ağustos ve eylül enflasyonlarıyla birlikte maaş zammının tamamen geçerliliğini yitireceği ve enflasyon farkı oluşacağı tahmin ediliyor.

2022 Temmuz Ayı Enflasyonu %2,37 Oldu, Memur Maaşları Yine Eridi
2022 Temmuz ayı TÜİK Enflasyon Verileri

ENFLASYON FARKI ÖDEMELERİ AYLIK YAPILMALIDIR

Enflasyonun her ay bu kadar yüksek olduğu bir yerde 6 aylık dönemler hâlinde enflasyon farkı düzenlemesi büyük mağduriyet yaratıyor. Memurlar aldıkları zam ve enflasyon farkıyla tam refaha erişeceklerini düşünürken bir sonraki ay enflasyon dolayısıyla yaşanan fiyat artışlarından olumsuz etkileniyor ve alım gücü çok daha kötüye gidiyor. Enflasyon farkı 6 ay gecikmeli ödendiği için memurların maaşları yıllık bazda binlerce lira eksik ödenmiş oluyor. Bir düzenleme getirilmeli ve enflasyon farkları aylık bir şekilde maaşlara yansıtılmalıdır. Yıllardır zaten sadece enflasyon oranında zam alabilen memurların maaşlarına bir refah payı eklenmelidir.

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.