Milli Eğitim Bakanlığı, 21 Ağustos 2023 tarihinde yayımladığı genelgede aldığı bazı kararların yanında öğretmenlerin önlük giymesini de önerdi. Sosyal medyada tartışmalara yol açan önlük mevzusunu kimi insanlar mantıklı bulurken, kimileri de eğitim sistemindeki diğer problemlere odaklanmanın daha mantıklı olacağını belirttiler.

ÖĞRETMENLER ÖNLÜK GİYMEYİ TERCİH ETMELİLER

Genelgenin 11. maddesinde yer alan ifade şöyle;

Öğretmenlerin, meslekî temsil ve öğrencilere rol model olma bakımından önlük giymeyi tercih etmeleri teşvik edilecektir.

Ayrıca genelgede dikkat çekici farklı bazı maddeler de yer alıyor. Bunlardan bazıları ise şöyle:

· Öğrencilere yönelik okul içi ve okul dışı sosyal sorumluluk projeleri ve geziler teşvik edilecek.
· Öğrencilerin güne dinç, neşeli, zinde başlaması ve sağlıklı yaşam için alışkanlıklar edinmesi için okul girişi törenlerde kültür-fizik hareketleri yapılacak.
· Obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerin tabii ortamlarda arkadaşlarıyla gönüllülük ve sosyal sorumluluk programları ile mânevî, ahlâkî ve insânî değerleri içselleştirerek çok yönlü yetiştirilmesi için okul içi ve okul dışı çalışmalar yürütülecek.
· Velilerin ziyaretleri planlı olacak ve toplantı dışında velilerin okulda bulunmaları önlenecek.
· Okullarda öğretmen seçimi yapılmayacak.
· Öğretmenlerin derse önlükle girmesi teşvik edilecek.
· Zorunlu olmadıkça okul kıyafetleri yenilenmeyecek.
· Öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmalarına yönelik tedbirler alınacak.
· Ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamaları kullanılmayacak.
· Öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve yardımcı kaynakların temiz ve düzenli kullanılması teşvik edilecek, sıfır atık projesi kapsamında yıl sonunda okullara teslim edilmesine yönelik tedbirler alınacak.

4 Eylül’de başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılı öncesi MEB’in aldığı kararlar sosyal medyada sıkça konuşuluyor. Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eski Milli Eğitim Bakanları Mahmut Özer ve Ziya Selçuk gibi kendinden sıkça söz ettiriyor ve öğretmenlerin mutluluğu için uğraştığını her fırsatta dile getiriyor. Alacağı yeni kararların eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.

2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılına İlişkin İş ve İşlemler konulu Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesi:

MEB, Öğretmenlere “Önlük Giyme” Teşvikinde Bulunacak
öğretmenlerin önlük giymesi

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.