2023 – 2024 Eğitim – Öğretim dönemi için uyum haftası ne zaman, okul öncesi uyum haftası kaç saat, anasınıfı uyum haftasında neler yapılır gibi sorular öğretmenler tarafından merak ediliyor. Uyum haftası planı ve uyum haftası etkinlikleri uyum haftası etkinlik planı bu içerikte sizlerle olacak. MEB uyum haftası 2023

Okul Öncesi Uyum Haftası Etkinlik Planı

MEB geçtiğimiz yıllarda uyum haftası için özel kılavuzlar hazırlamıştı. Bu kılavuzlara göre uyum haftası kaç saat sorularının yanıtı ortalama 2 etkinlik saati şeklinde olacaktır. Okul öncesi uyum ilk hafta günlük etkinlik planı için MEB’in önerdiği etkinlikler şu şekilde: (Etkinliklerin detaylı planına ve uyum haftasıyla ilgili MEB tarafından hazırlanan detaylı rehbere PDF şeklinde buraya tıklayarak uyum haftası PDFlerine erişebilirsiniz)


PAZARTESİ (4 Eylül 2023)
Ailelere Yönelik “Çocuğum Okulda” sunumunun yapılması. (2 etkinlik saati)

Toplantı öncesinde eğitim ortamı Okul Öncesi Eğitim Programı’nda yer verilen öğrenme merkezlerine uygun olarak düzenlenmelidir. Sunumun yapılacağı salon veya sınıf hazırlanmalı, gerekli teknolojik donanım sağlanmalıdır. Aileler toplantının günü/zamanı/içeriği hakkında bilgilendirilmelidir (Tüm
ailelerin katılım göstermesi önemlidir). Sunum yüz yüze gerçekleştirilmelidir. Süreçte okul rehber öğretmeni ve okul yönetimi de sınıf öğretmenine gerekli desteği sunmalıdır. Sunumun gerçekleştirileceği saat okulun ikili eğitim veya normal eğitim olması durumuna göre okul idaresi ve öğretmen tarafından belirlenmelidir. Sunuma başlamadan önce aileler ile tanışma etkinlikleri
gerçekleştirilebilir (Örnek etkinlikler için bkz.; Uyum Haftası Etkinlik Örnekleri 8 ve 9 numaralı etkinlikler).

SALI (5 Eylül 2023)
Çocuklara aileleriyle birlikte sınıfın iç ve dış ortamının tanıtılması (Her grup için 1 etkinlik saati )

Uyum haftasının 2. günü okulun bölümleri (sınıflar, rehberlik servisi, kütüphane, çocukların kullanacakları tuvalet ve lavabo, okulun bahçesi vb.) ile sınıfta yer alan öğrenme merkezleri öğretmen tarafından aile ve çocuklara tanıtılır. Tüm ailelerin çocuklarıyla birlikte katılım göstermesi aile çocuk-öğretmen etkileşiminin sağlanması açısından önemlidir. Sürecin etkili bir biçimde yürütülebilmesi için ailelerin iki gruba ayrılmaları ve farklı zaman dilimlerinde okula gelmeleri önerilmektedir. Grupların okula geleceği saatler öğretmen tarafından ailelere bildirilmelidir.

ÇARŞAMBA (6 Eylül 2023)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (1.5 – 2 saat)
Tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinliklerde sınıftaki çocukların iki gruba ayrılması ve farklı zaman dilimlerinde okula gelmeleri önerilmektedir. Her bir grup için süre bir buçuk-iki saat olarak planlanmıştır. Süreçte
yapılacak etkinliklerin öğretmen tarafından çocukların gelişim özelliklerine göre hazırlanması beklenmektedir. Kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden de faydalanılabilir.

PERŞEMBE (7 Eylül 2023)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (3 Etkinlik Saati)

Tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinlikler büyük grup ile yürütülebilir. Süre iki buçuk saat olarak planlanmıştır. Süreçte yapılacak etkinliklerin öğretmen tarafından çocukların gelişim özelliklerine göre hazırlanması beklenmektedir. Kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden de
faydalanılabilir

CUMA (8 Eylül 2023)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (4 etkinlik saati)

Tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinlikler büyük grup ile yürütülebilir. Süre üç saat olarak planlanmıştır. Süreçte yapılacak etkinliklerin öğretmen tarafından çocukların gelişim özelliklerine göre hazırlanması beklenmektedir. Kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden de faydalanılabilir.

Yukarıda yer alan program örnek olarak verilmiş olup çocukların bireysel farklılıkları, okul ve çevre koşulları dikkate alınarak okul yönetimi veya öğretmenler tarafından istenilen şekilde uyarlanabilir.

Okul Öncesi Uyum Haftası Etkinlikleri 2023

okul öncesi uyum haftası
okul öncesi uyum haftası

Uyum haftası etkinlikleri okul öncesi için önemli bir konu. Öğrencilerin okula uyum için anasınıfı ilk gün etkinlikleri ve anaokulu ilk hafta etkinlikleri oldukça önemlidir. Anasınıfında ilk hafta uyum haftasında genellikle ilk gün tanışma etkinlikleri yapılır, bunun için yaka kartları hazırlanır. Ardından çocukların seveceği ilk hafta çocuk şarkıları açılır, birlikte dans edilir ve oyun oynanır. İlk hafta sanat etkinlikleri çok tercih edilmese de, çocuklara eğlenceli ilk hafta boyama kağıtları verilip resim çizmeleri sağlanır. Sınıf kuralları birlikte oluşturulduktan sonra okul öncesi ilk hafta çizgi çalışmaları için kolay çizgi çalışması kağıtları verilebilir. Parmak oyunları ve sandalye kapmaca gibi geleneksel oyunlarla çocukların okula dönüş için okula uyum sağlaması planlanır. Daha fazla tüm etkinlikler için okul öncesi etkinliklerim.com sitemizdeki kategorileri gezebilirsiniz.

2023 – 2024 Etkinlik Sayfalarına Ulaşmak İçin Aşağıdan İlgili Konu Başlığına Tıklayınız


Okul öncesi ilk gün hediyeleri, ilk hafta etkinlikleri, anasınıfı uyum haftası planı, okul öncesi ilk hafta neler yapılır, okul öncesi ilk hafta oyun etkinlikleri planları, okul öncesi ilk gün neler yapılabilir, ilk hafta şarkıları, ilk hafta sanat anaokulu etkinlikleri gibi pek çok içeriği barındıran gönderimizi okudunuz. Diğer etkinlikler için etkinliklerim.com ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için 04 Eylül-08 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak olan  okula uyum eğitimlerine ilişkin resmi yazı, rehber ve sunular aşağıdadır.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Haftası Resmi Yazı İçin Tıklayınız.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi Eğitim Uyum Rehberi İçin Tıklayınız.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi Eğitime Uyum Rehberi Sunu İçin Tıklayınız.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İlkokul Okula Uyum Rehberi İçin Tıklayınız. 

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İlkokul Okula Uyum Rehberi Sunu İçin Tıklayınız.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Ortaokul Okula Uyum Rehberi İçin Tıklayınız. 

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Ortaokul Okula Uyum Rehberi Sunu İçin Tıklayınız.

Tıklanma Sayısı: 6

Bir Yorum Yazın (Giriş Yapmak Zorunlu Değildir)

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.