Güncelleme: 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim dönemi Uyum Haftası Etkinlikleri için buraya tıklayabilirsiniz.


2022 – 2023 Eğitim – Öğretim dönemi için uyum haftası ne zaman, okul öncesi uyum haftası kaç saat, anasınıfı uyum haftasında neler yapılır gibi sorular öğretmenler tarafından merak ediliyor. Uyum haftası planı ve uyum haftası etkinlikleri uyum haftası etkinlik planı bu içerikte sizlerle olacak. MEB uyum haftası 2022

Okul Öncesi Uyum Haftası Etkinlik Planı

MEB geçtiğimiz yıllarda uyum haftası için özel kılavuzlar hazırlamıştı. Bu kılavuzlara göre uyum haftası kaç saat sorularının yanıtı ortalama 2 etkinlik saati şeklinde olacaktır. Okul öncesi uyum ilk hafta günlük etkinlik planı için MEB’in önerdiği etkinlikler şu şekilde: (Etkinliklerin detaylı planına ve uyum haftasıyla ilgili MEB tarafından hazırlanan detaylı rehbere PDF şeklinde buraya tıklayarak erişebilirsiniz)


PAZARTESİ (5 Eylül 2022)
Ailelere Yönelik “Çocuğum Okulda” sunumunun yapılması (1 – 1.5 saat)

Toplantı öncesinde aileler toplantının günü/zamanı/içeriği hakkında bilgilendirilmelidir (Tüm ailelerin katılım göstermesi önemlidir). Toplantı öncesinde sunumun yapılacağı salonun veya sınıfın fiziksel ve teknolojik anlamda düzenlenmesi herhangi bir aksaklıkla karşılaşılmasının önüne geçecektir. Sunum yüz yüze gerçekleştirilmelidir. Süreçte rehber öğretmeni ve okul yönetimi de sınıf öğretmenine gerekli desteği sunmalıdır. Sunumun gerçekleştirileceği saat okulun ikili eğitim veya tam gün olması durumuna göre okul idaresi ve öğretmen tarafından
belirlenmelidir.
Sunuma başlamadan önce aileler ile tanışma etkinlikleri gerçekleştirilebilir (Örnek etkinlikler için bkz.; Uyum Haftası Etkinlik Örnekleri 8 ve 9 numaralı etkinlikler). Rehberde sunum esnasında ailelere verilecek bilgilere geniş ölçüde yer verilmiştir.

SALI (6 Eylül 2022)
Ailelere çocuklarıyla birlikte okulun iç ve dış ortamının tanıtılması (45 dakika – 1 saat)

Uyum haftasının 2. günü okulun bölümleri (sınıflar, rehberlik servisi, kütüphane, çocukların kullanacakları tuvalet ve lavabo, okulun bahçesi, giriş çıkışı vb.) ile sınıfta yer alan öğrenme merkezleri öğretmen tarafından aile ve çocuklara tanıtılır. Tüm ailelerin çocuklarıyla birlikte katılım göstermesi aile-çocuk-öğretmen etkileşiminin sağlanması açısından önemlidir. Sürecin etkili bir biçimde yürütülebilmesi için ailelerin iki gruba ayrılmaları ve farklı zaman dilimlerinde okula gelmeleri önerilmektedir. Grupların okula geleceği saatler öğretmen tarafından ailelere bildirilmelidir.

ÇARŞAMBA (7 Eylül 2022)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (1.5 – 2 saat)
Çocukların okula uyum sürecinin hızlandırılması için; tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinliklerde ilk gün sınıftaki çocukların iki gruba ayrılması ve farklı zaman dilimlerinde okula gelmeleri önerilmektedir. Her bir grup için süre bir buçuk-iki saat olarak planlanmıştır. Süreçte kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden faydalanılabilir.

PERŞEMBE (8 Eylül 2022)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (2 – 2.5 saat)

Çocukların okula uyum sürecinin hızlandırılması için; tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinlikler büyük grup ile yürütülebilir. Süre iki-iki buçuk saat olarak planlanmıştır. Süreçte kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden faydalanılabilir.

CUMA (9 Eylül 2022)
Uyum Haftası Etkinliklerinin Yapılması (2.5 – 3 saat)

Çocukların okula uyum sürecinin hızlandırılması için; tanıma, tanışma, sınıf/okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı etkinliklerin yürütülmesi planlanmaktadır. Etkinlikler büyük grup ile yürütülebilir. Süre iki buçuk-üç saat olarak planlanmıştır. Süreçte kılavuzda yer alan örnek etkinliklerden faydalanılabilir

Yukarıda yer alan program örnek olarak verilmiş olup çocukların bireysel farklılıkları, okul ve çevre koşulları dikkate alınarak okul yönetimi veya öğretmenler tarafından istenilen şekilde uyarlanabilir.

Okul Öncesi Uyum Haftası Etkinlikleri

Okula Uyum Haftası 2022 Etkinlikleri Okul Öncesi İlk Hafta Neler Yapılır
Okul Öncesi Uyum Haftası Etkinlikleri

Uyum haftası etkinlikleri okul öncesi için önemli bir konu. Öğrencilerin okula uyum için anasınıfı ilk gün etkinlikleri ve anaokulu ilk hafta etkinlikleri oldukça önemlidir. Anasınıfında ilk hafta uyum haftasında genellikle ilk gün tanışma etkinlikleri yapılır, bunun için yaka kartları hazırlanır. Ardından çocukların seveceği ilk hafta çocuk şarkıları açılır, birlikte dans edilir ve oyun oynanır. İlk hafta sanat etkinlikleri çok tercih edilmese de, çocuklara eğlenceli ilk hafta boyama kağıtları verilip resim çizmeleri sağlanır. Sınıf kuralları birlikte oluşturulduktan sonra okul öncesi ilk hafta çizgi çalışmaları için kolay çizgi çalışması kağıtları verilebilir. Parmak oyunları ve sandalye kapmaca gibi geleneksel oyunlarla çocukların okula dönüş için okula uyum sağlaması planlanır. Daha fazla tüm etkinlikler için okul öncesi etkinliklerim.com sitemizdeki kategorileri gezebilirsiniz.

Etkinlik Sayfalarına Ulaşmak İçin Aşağıdan İlgili Konu Başlığına Tıklayınız


Okul öncesi ilk gün hediyeleri, ilk hafta etkinlikleri, anasınıfı uyum haftası planı, okul öncesi ilk hafta neler yapılır, okul öncesi ilk hafta oyun etkinlikleri planları, okul öncesi ilk gün neler yapılabilir, ilk hafta şarkıları, ilk hafta sanat anaokulu etkinlikleri gibi pek çok içeriği barındıran gönderimizi okudunuz. Diğer etkinlikler için etkinliklerim.com ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hakan Akkır

Okul öncesi öğretmenlerin etkinlikler konusunda yardımlaştığı Telegram grubumuza https://telegram.me/OkulOncesiEtkinliklerim adresinden ulaşabilirsiniz.